Uzależnienie od narkotyków

Niestety, coraz więcej młodych osób pada ofiarą uzależnienia od narkotyków – czy to tych słabszych (miękkich) czy tych bardziej niebezpiecznych… (twardych).

Często rodzina nie widzi problemu – bo nie wiedzą jakie są oznaki tego, że ktoś ma problem z narkotykami czy jest pod samym wpływem substancji…

Co dalej?

Leczenie narkomanii jest bardzo złożonym procesem, dość skomplikowanym. Jednak prawidłowo prowadzony może przebiegać bardzo sprawnie, przede wszystkim bezboleśnie i leczenie w większości przypadków (jeśli pacjentowi naprawdę zależy i przykłada się do pracy nad sobą) kończy się sukcesem i pacjent nie wraca do swojego uzależnienia.

Leczenie oczywiście najskuteczniejsze będzie, kiedy przeprowadzi się je w specjalistycznym ośrodku leczenia uzależnień. Leczenie oparte jest na terapii integracyjnej i behawioralnej. Profesjonalny, świetnie przygotowany zespół terapeutów to najważniejsza rzecz w takim ośrodku. Tylko z taką kadrą, doświadczoną i z odpowiednim podejściem do pacjenta możemy mieć pewność, że pacjent wyjdzie z tak trudnego nałogu jakim jest narkomania.

W specjalistycznych ośrodkach, głównie terapeuci dążą do tego, by pacjent polubił siebie, polubił swoje życie – czyste życie – bez substancji psychoaktywnych. Tylko wtedy leczenie będzie skuteczne.

Najpierw chory musi zgłosić się do ośrodka. Musi zgodzić się na proces kompleksowego odtrucia organizmu z narkotyków…

W tym samym czasie prowadzony jest proces rozpoznania psychologicznego. Pacjent ma szereg spotkań z terapeutami – czy to indywidualnie czy podczas terapii grupowych.

Jakość leczenia i standard funkcjonowania w ośrodku jest niesamowicie istotny by pacjent czuł się dobrze i by jego terapia przebiegała w przyjemnych warunkach. Warto również wybrać ośrodek, który wspiera nie tylko swoich uzależnionych pacjentów, ale również ich rodziny – które często mają naprawdę problem z uzależnieniem bliskiej osoby i nie potrafią sobie samodzielnie z tym poradzić.

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *